Mělník

 

 

 

 

 

 

Středočeský kraj zabírá prostor o rozloze 132 m2 a uvidíte na něm více než 3000 nejrůznějších figurek a 330 metrů kolejí, kde jezdí 14 vlakových souprav.

Střední Čechy plné života i historie

Ve Středočeském kraji návštěvníci uvidí automobilky Škoda a TPCA a také historické dominanty – hrady Karlštejn, Křivoklát a Kokořín. Krajinu dále obohacuje pohled na vodní díla – Vranovskou a Štěchovickou přehradu, která je nepřehlédnutelnou dominantou soutoku Vltavy a Sázavy. V brdských lesích návštěvníky čeká v realitě i neexistující americký radar.

Kulturní zážitek nabízí hora Blaník s pravidelným koncertem nebo muzeum vojenské techniky v Lešanech. Středočeský kraj je plynule spojen s Prahou a důležité tratě vedou přímo do metropole.

Dominanty Středočeského kraje

Karlštejn

KarlštejnStředověký hrad nacházející se v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Základní kámen byl položen 10. června roku 1348 arcibiskupem Arnoštem z Pardubic. Karlštejn je jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Česku, a od roku 1962 je národní kulturní památkou.

 

Kokořín

KokořínHrad Kokořín se nachází zhruba deset kilometrů severovýchodně od Mělníka nad říčkou Pšovkou v Dokeské pahorkatině u obce Kokořín. Byl postaven po roce 1320. Kokořínsko je od roku 1976 chráněná krajinná oblast. Jsou pro ni charakteristické různé pískovcové útvary a vysoká lesnatost.

 

Hrad Křivoklát

Hrad KřivoklátHrad Křivoklát je jeden z nejvýznamnějších a nejstarších středověkých hradů českých knížat a králů.. Hrad vznikl ve 13. století na místě staršího hradu, zmiňovaného poprvé v roce 1190. Hrad přestavěl a rozšířil Přemysl Otakar I. Stavební práce zde pokračovaly i za vlády jeho syna Václava I. V 1. polovině 13. století se stal jedním ze sídelních hradů českých králů. Často zde pobýval Václav I. i Přemysl Otakar II., dětství zde prožil i Karel IV., tehdy ještě jako Václav. Roku 1471 nechal nově zvolený král Vladislav II. Jagelonský hrad vykoupit a pozdně goticky přestavět. Tehdy hrad získal podobu, v níž se v hrubých rysech dochoval dodnes. V roce 1929 prodal Max Egon Furstenberk Křivoklát Československému státu. Na hradě najdeme řadu cenných, pozdně goticky upravených prostor.

Automobilka Škoda

ŠkodovkaŠkoda Auto je největší česká automobilka, je následníkem společnosti Laurin & Klement.  Ta byla založena v roce 1895, a od roku 1990 je Škoda Auto součástí Volkswagen Group. Výrobní závody jsou v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí, ale také v zahraničí – na Slovensku, v Rusku, Indii a Číně.

 

Středočeský kraj – model železnice v číslech

  • Znázorněná plocha – 132 m2
  • Délka kolejí – 330 metrů
  • Počet statických aut – 410
  • Počet vlakových souprav – 14
  • Počet svítících lamp pouličního či staničního osvětlení – 647
  • Počet figurek – 3330
  • Počet stromků – 3260